میکرواسکالپ و میکروپیگمنتیشن

میکرواسکالپ و میکروپیگمنتیشن در شیراز

استفاده از میکرواسکالپ و میکروپیگمنتیشن جاهایی از سر که به دلایل مختلف مثل جراحی یا ضربه و یا … خالی شده است و رویش مو ندارد، پر می‌شود. روش پر کردن جاهای سر با استفاده از پیگمنت برای آقایان به صورت نقطه‌ای انجام می‌شود و در صورتی که به جایی ختم شود که مو داشته باشد به صورت هاشور انجام می‌شود.


میکرواسکالپ و میکروپیگمنتیشن

با استفاده از این روش جاهایی از سر که به دلایل مختلف مثل جراحی یا ضربه و یا … خالی شده است و رویش مو ندارد، پر می‌شود. روش پر کردن جاهای سر با استفاده از پیگمنت برای آقایان به صورت نقطه‌ای انجام می‌شود و در صورتی که به جایی ختم شود که مو داشته باشد به صورت هاشور انجام می‌شود اما در خانم‌ها بیشتر از تکنیک شبیه سازی مو در استفاده می‌شود.

میکرو اسکالپ سر، (کلا منطقه کف سر را اسکالپ می‌گویند ) میکرو اسکالپ پر کردن جاهای خالی سر با پیگمنت می‌باشد که برای آقایان بصورت نقطه‌ای است و اگر به جایی ختم بشود که مو داشته باشد نقطه‌ها تبدیل به هاشور می‌شود. علاوه بر موی سر هاشور ابرو هم انجام می دهند که نتایج زیبایی دارد. ولی برای خانم بیشتر از تکنیک شبیه سازی مو(hair by hair)  در قسمت‌های کم پشت سر استفاده می‌شود.

 

فرق میکرواسکالپ و میکروپیگمنتیشن

نام‌های دیگری هم برای میکرواسکالپ بکار برده می‌شود مثل میکروپیگمنتیشن، اسکالپ، اسکالپ سر، هاشور سر، هاشور کف سر، تاتو سر یا پیگمنت سر و اسکالپ یا میکروپیگمنتیشن محدودیت سنی و جنسیت ندارد. این کار هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان انجام می‌شود.

 

کاربرد میکرواسکالپ 

• پوشش دهی قسمت‌های طاس و کم پشت مو

• پوشاندن زخم حاصل شده از عمل جراحی و یا اسکار ناشی از شکستگی روی سر یا ابرو

• مخفی کردن سوختگی، زخم و یا خال مادر زادی

• محو نمودن جای بخیه بعد از کاشت مو و یا هر نوع اسکار موجود بر روی سر

• بیشتر کردن اثر بصری پس از انجام پیوند مو

• پنهان کردن یا پوشاندن انواع اسکار مانند اسکار جراحی یا رد تصادفات و زخم‌های قدیمی

 

انواع روش میکرواسکالپ سر

• روش اس ام پی  یا اسکالپ سر ،هم با دستگاه میکروپیگمنتیشن و هم  رول انجام می‌شود. ظرافت کار در میکرو بیشتر از رول هست چون مناطق خالی رابا طراحی و دور و نزدیک کردن نقاط، سایه گذاری می‌کند.

• تنها حسن رول ،حجم وسیع کار با فواصل منظم است، که در هر صورت بهتراست منظم نباشد و برای کسانی که مو دارند و نواحی خالی سر زیر مو پوشش داده می‌شود سرعت عمل را  بالا می‌برد.

 

مراقبت های پس از میکرواسکالپ 

پس از میکرواسکالپ نباید تا 3 روز استحمام کرد و از استخر و سونا نیز نباید استفاده نمود و همچنین در معرض شدید نور آفتاب نیز نباید قرار گرفت. پس از 3 روز می‌توان برای شستشو از شامپو بچه استفاده کرد و به دلیل اینکه کف سر خود چربی تولید می‌کند از پماد نباید به میزان زیاد استفاده کرد .

 

زمان اسکالپ سر

اسکالپ یا میکروپیگمنتیشن سر ٢ تا ٥ جلسه زمان می‌برد که هر جلسه ٢تا ٤ ساعت طول می‌کشد ،کل این مراحل تقریبا ٥ ماه طول می‌کشد.

 

 استفاده از روش پیگمنت به‌ جای کاشت مو

از این متد برای شبیه سازی مو در قسمت‌های کم پشت، مثل ابرو، ریش و سبیل و یا سر می‌توان استفاده کرد. که مهمترین آن در پوشش نواحی طاس سر و استتار زخم ناشی از عمل جراحی ویا اسکار شکستگی روی سریاابرو، افزایش اثر بصری بعد از پیوند مو، که در واقع مکمل کاشت مومی‌باشد، پیگمنت سر ٢ تا 5 جلسه که هر جلسه ٢ تا 4ساعت طول میکشد، کل این مراحل تقریبا 5 ماه زمان می‌برد. مراقبت‌های ویژه بعد از انجام این متد، نداشتن استحمام، استخرو سونا تا ٣ روز و و نبودن در معرض مستقیم نور آفتاب می‌باشد .

میکروپیگمنتیشن یا تاتوی پزشکی به معنی کاشت رنگدانه در زیر پوست است. این تکنیک که در آرایش دائم ابرو، پلک و لب رایج است در استتار طاسی یا کم پشتی موهای سر و مخفی کردن اسکارها نیز موثر است. برای میکروپیگمنتیشن پوست سر از ترکیب رنگ‌های تیره استفاده می‌شود تا فضای بین موها را بپوشاند و موهای سر را پرپشت‌تر نشان دهد. در این روش با ترسیم نقطه‌های کوچک رنگی یا خطوط باریک هاشورمانند، اشکالی شبیه مو در ناحیه طاسی ایجاد می‌شود که حتی از فاصله نزدیک از موی طبیعی قابل تشخیص نیست.

 

نحوه انجام میکروپیگمنتیشن پوست سر(SMP)

میکروپیگمنتیشن یا تاتوی پزشکی به معنای کاشت پیگمان یا رنگدانه در عمق کم پوست است. این کار با دستگاه مخصوص و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. دستگاه میکروپیگمنتیشن دارای سوزن ظریفی است که با سرعت زیاد حرکت می‌کند و با هر ضربه سوزن از اپیدرم رد می‌شود و ذره ای از رنگ را وارد پوست می‌کند که به صورت نقطه رنگی کوچک دیده می‌شود. از قرارگرفتن تعداد بسیار زیادی از نقطه‌های رنگی در کنار هم تصویری بوجود می‌آید که شبیه موی طبیعی سر است. یادآوری می‌شود میکروپیگمنتیشن آسیبی به موهای سر نمی‌رساند چون عمق نفوذ سوزن و محل تجمع رنگ سطحی تر از محل قرارگرفتن ریشه فولیکول‌های مو است.

 

مزایای میکروپیگمنتیشن پوست سر(SMP)

میکروپیگمنتیشن جایگزین دائمی خوبی برای پودر تاپیک است زیرا پودر تاپیک ثبات و زیبایی میکروپیگمنتیشن را ندارد و استفاده روزانه از آن خسته کننده است. در روش SMP از رنگ‌های با کیفیت و ایمن استفاده می‌شود و احتمال حساسیت پوست کم است و چون از سوزن استریل و کارتریج یک بار مصرف استفاده می‌شود خطر انتقال عفونت‌هایی مانند هپاتیت یا ایدز نیز موجود نیست.

 

محدودیت های میکروپیگمنتیشن پوست سر(SMP)

تاتوی پوست سر به مرور زمان کم رنگ تر می‌شود و بعد از چند سال به ترمیم یا تکرار نیاز دارد. ماندگاری تاتو بسته به جنس پوست سر و نوع رنگ بکار رفته از یک سال تا پنج سال متغیر است البته همیشه سایه ای از رنگ باقی می‌ماند و بیماران می‌دانند در سن بالا که موهای سر سفید می‌شود باید موهایشان را رنگ کنند تا رنگ تاتو مشخص نباشد.

 

فرق کاشت مو و میکروپیگمنتیشن

میکروپیگمنتیشن یکی از تکنیک های دهه های اخیر برای ایجاد حالت شبه طبیعی در قسمت هایی است که نیاز به رنگی مشابه به عناصر طبیعی بدن دارند مانند موی سر – موی ابرو – ریش و سبیل – سینه و همچنین از بین بردن تتو در برخی موارد

اما کاشت موی طبیعی روشی برای ایجاد موی طبیعی در قسمت های است که دچار طاسی شده اند. برخی بر این باورند که میکرواسکالپ سر روشی جدید در کاشت مو است و دلیل آن هم برخی تبلیغات در این زمینه است

 

نظرات کاربران