میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ (Microneedling) که به نام درمان القاء کلاژن نیز شناخته می شود، شامل استفاده از یک ابزار با سوزن های کوچک است که در لایه بالای پوست وارد می شوند.


میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ یک درمان پوستی غیر مهاجم است که در آن یک متخصص پوست یا زیبایی، عمدتا در لایه بالایی پوست، با استفاده از سوزن های میکرو سوراخ های ریزی ایجاد می کند. سوزن ها معمولا در حدود 0.5 تا 2 میلی متر قطر دارند. میکرونیدلینگ همچنین می تواند در خانه با ابزار تخصصی انجام شود.

این درمان همچنین به عنوان درمان القاء کلاژن شناخته شده است، زیرا به عنوان افزایش تولید کلاژن در پوست شناخته شده است که می تواند برای رفع تعدادی از عارضه های پوستی از جمله خطوط چین و چروک مفید باشد. میکرونیدلینگ در واقع موجب تولید کلاژن جدیدی در پوست می شود که به عنوان نئو کلاژن شناخته می شود.

کلاژن پروتئینی است که به تقویت و انعطاف پذیری پوست کمک می کند و سلول های مرده پوست را جایگزین می کند. با گذشت زمان، تولید کلاژن به طور طبیعی شروع به کاهش می کند که می تواند منجر به نشانه های پیری (چین و چروک پوست، سفت شدن پوست و غیره) شود.

آسیب های کنترل شده پوست توسط میکرونیدلینگ پوست را به حالت ترمیم می فرستد که باعث تولید کلاژن جدید و همچنین الاستین می شود که یکی دیگر از پروتئین های موجود در پوست است که پوستی با انعطاف پذیری مطلوب به ارمغان می آورد. میکرونیدلینگ همچنین رشد فیبروبلاست ها، سلول های اپیتلیوم و اندوتلیال را تحریک می کند که می تواند به ایجاد پوست سالم منجر شود.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا کسی باید بخواهد این سوزن های کوچک را روی پوست خود امتحان کند؟ خوب، این عمل ظاهرا عجیب و غریب، باعث می شود که بدن روند طبیعی زخم را بهبود بخشد و می تواند باعث تقویت تولید کلاژن، ترمیم جای جوش و روشن شدن پوست شود.

در ابتدا، میکرونیدلینگ به طور کلی برای جوان سازی پوست مورد استفاده قرار گرفت، اما در حال حاضر از آن برای افزایش تولید کلاژن استفاده می شود و به رفع انواع مختلفی از نگرانی های پوستی رایج که می تواند درمان آنها دشوار باشد، از جمله چین و چروک، زخم، علائم کششی و حتی ریزش مو  کمک می کند.

 

مزیت بالقوه عمده میکرونیدلینگ

تعدادی از مزایای این درمان عبارتند از:

 

1. کلاژن را افزایش می دهد

همانطور که ذکر شد تولید کلاژن در پوست برای ظاهر پوستمان بسیار مهم است. کلاژن کمتر به معنی چروک های بیشتر، خطوط واضح تر و تضعیف پوست است. بنابراین کلاژن بیشتر به معنای چهره جوان تر است و تحقیقات نشان می دهد که میکرونیدلینگ در واقع می تواند تولید کلاژن را افزایش دهد!

طبق یک مطالعه در سال 2008، بیماران تحت درمان با یک تا چهار جلسه میکرونیدلینگ و استفاده از پماد ویتامین A و C موضعی، برای حداقل 4 هفته قبل از عمل، “افزایش قابل توجهی در کلاژن و رسوب الاستین” را 6 ماه پس از اتمام درمان تجربه کردند.

 

2. بهبود زخم ها

به دنبال راهی طبیعی برای بهبود جای جوش هستید؟ مطالعه ای در سال 2009 به بررسی اثرات درمان های مختلف میکرونیدلینگ در 37 بیمار مبتلا به زخم های آتروفیک صورت پرداخت. زخم های آتروفیک در پوست ایجاد می شوند و وقتی که پوست قادر به بازسازی بافت نیست، شکل می گیرد. نمونه هایی از زخم های آتروفیک شامل کسانی هستند که از آکنه و آبله مرغان رنج می برند. زخم های بیماران در ابتدا و دو ماه پس از پایان فرآیند درمان، به صورت بالینی بررسی و ارزیابی شدند.

نتایج مطالعه چیست؟ از 37 بیمار اولیه، 36 نفر برنامه درمان را تکمیل کردند و از 36 بیمار 34 بیمار، کاهش شدت زخم را با یک یا دو نمره به دست آوردند. بیش از 80 درصد از بیماران درمان میکرونیدلینگ خود را به عنوان “عالی” در مقیاس 10 نمره ارزیابی کردند. هیچ عارضه قابل توجهی برای هر یک از بیماران وجود نداشت. حتی اگر میکرونیدلینگ بتواند زخم های آکنه را درمان کند، توجه داشته باشید که  معمولا برای آکنه فعال توصیه نمی شود.

3. درخشش عمومی پوست افزایش می یابد

اگر تصاویر قبل و بعد از نتایج میکرونیدلینگ را نگاه کنید می بینید کاملا قابل توجه هستند! پس از درمان، افراد اغلب درخشش بیشتری در پوست خود احساس می کنند.

 

4. موجب نفوذ عمیق تر محصولات موضعی می گردد

یک مطالعه منتشر شده در مجله علوم دارویی اروپا به بررسی اثرات یک دستگاه میکرونیدلینگ با طول سوزن های مختلف شامل 150، 500 و 1500 میکرومتر رسید. محققان اثرات درمان را بر روی مورفولوژی سطح پوست، از دست دادن آب در مواجهه با این درمان و همچنین نفوذ ترکیبات موضعی جذب آب مانند مواد مورد استفاده در محصولات مراقبت از پوست مطالعه کردند.

محققان پس از درمان، متوجه میزان کاهش آب شدند که به نظر آنها به احتمال زیاد ناشی از کاهش اندازه منافذ بود. آنها همچنین اشاره کردند که پرفوریشن پوست از طریق ابزار میکرونیدلینگ توانایی جذب آب برای نفوذ به پوست را افزایش می دهد. در مجموع، به نظر می رسد که میکرونیدلینگ قطعا توانایی پوست را برای جذب مواد درمانی افزایش می دهد و از این رو به استفاده بهتر از محصولات موضعی کمک می کند.

5. می تواند رشد مو را بهبود بخشد

یک مطالعه منتشر شده در سال 2013، 100 بیمار آزمایشی را به دو گروه تقسیم کرد. در یک مجموعه لوسیون معمولی ریزش مو دو بار در روز تجویز شد و در گروه دیگر لوسیون دو بار در روز به اضافه جلسه میکرونیدلینگ پوست سر در هفته انجام می شود. پس از 12 هفته، 82 درصد از گروه میکرونیدلینگ 50 درصد رشد مو در مقایسه با تنها 4.5 درصد بهبود در گروه درمان با لوسیون تنها را گزارش دادند.

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید