6 عامل ایجاد کننده ریزش مو

مهمترین علت ریزش مو | بهترین روش درمان ریزش مو

ریزش مو با عوامل متعدد و مهمی در بدن مردان و زنان دارد. برای جلوگیری و درمان ریزش مو باید علت به وجود امادن آن را بررسی کنید و برای پیشگیری از بروز طاسی و کچلی می توانید از روش های درمانی مختلفی کمک بگیرید.


شایع ترین دلیل ریزش مو در مردان و زنان

تا حدود زیادی شایع ترین دلیل ریزش مو در مردان همان الگوی ریزش موی مردانه است که به دلیل افزایش حساسیت به هورمون دی هیدروتستوسترون اتفاق می افتد. همچنین طاسی مردانه یا ریزش موی آندروژنتیک می گوئیم که در آن به تدریج فولیکولهای مو ضعیف تر شده و موهایی که توسط آنها ایجاد می شود نازک تر و شکننده تر می شوند و به مرحله ای می رسند که کاملا از بین رفته و هیچ گونه ساقه مویی تولید نمی کنند . تحلیل تدریجی فولیکولهای مو بیشتر تحت تاثیر این عوامل است.

ریزش مو تا درجه ای کاملا طبیعی است. در واقع مردان روزی 50 تا 100 تار مو از دست می دهند. تا حدود زیادی شایع ترین دلیل ریزش مو در مردان همان الگوی ریزش موی مردانه است که به دلیل افزایش حساسیت به هورمون دی هیدروتستوسترون اتفاق می افتد. با وجود اینکه 50 درصد از مردان تا حدودی ریزش مو را تا سن 50 سالگی تجربه می کنند اما ریزش مو می تواند زودتر نیز اتفاق بیافتد، البته اگر استعداد ژنتیکی ریزش مو را داشته باشید.

اما اگر کمتراز 50 سال سن دارید و مرتب تارهای موی خود را روی بالش در حمام و یا روی لباس هایتان می بینید باید حواستان را جمع کنید مخصوصا اگر خط موها در حال بالا رفتن است ( یکی از شایع ترین نشانه های کچلی در مردان ). این می تواند بدان معنا باشد که موهای خود را با سرعتی غیر طبیعی از دست می دهید. باید با یک متخصص صحبت کنید تا متوجه شوید چه چیزی باعث افزایش سرعت ریزش موهایتان شده. اما در ادامه می خواهیم دلایلی که باعث افزایش سرعت ریزش مو میشود را به شما معرفی کنیم.

 


1- شوره یکی از عوامل ریزش مو سر

بیش از 40 درصد آقایان شوره دارند. شوره زمانی اتفاق می افتد که کفِ سر پوستش ( پوست مرده ) جدا می شود، بنابراین پوسته های سفیدی روی شانه یا کمر دیده می شود. علت شوره از تغییرات یا نوسانات هورمونی و تولید چربی بیش از حد پوست ریشه می گیرد.

خبر خوب اینکه شوره سر را می توان درمان کرد و امکان التیامش نیز بالا است. اگر شوره سر با ریزش مو در ارتباط باشد و سریع درمان شود می توانید 8 ماه پس از درمان شاهد رشد چشم گیر موهای خود باشید.


2- پسوریازیس

پسوریازیس یک مشکل خود ایمنی است که باعث تغییر شدید سلول های پوست و همچنین فلس های ضخیم سفید روی پوسته کف سر می شود. در صورت کندن این فلس ها ممکن است پوست سر خونریزی کند.

پسوریازیس کفِ سر ممکن است موجب ریزش مو شود چون ممکن است برای التیام خارش حاصل از این وضعیت به شدت سر را بخارانید و همین موجب ریزش موها می شود.

برای کاهش خارش پوست سر و ریزش مو، استفاده خود از سشوار و اتو مو را کم کنید چون موجب گرم شدن کفِ سر می شوند. همچنین قرار دادن یک پک خنک کننده و یا حوله ای سرد روی قسمت تحریک شده می تواند کمکتان کند. همچنین شامپوهای مختلفی نیز وجود دارند که می توانند به التیام این مشکل کمک کنند.

در موردهای شدید تر یک متخصص پوست می تواند داروهای خوراکی، کرم های موضعی، پماد و همچنین درمان با نور ماورا بنفش تجویز کند. با اینکه نمی توانید به صورت کامل جلوی حملات پسوریازیس را بگیرید اما می توانید شرایط را کنترل کنید. با پزشکتان درباره راه هایی که می توانید استرس را کنترل کنید و دیگر روش های افزایش سلامت صحبت کنید.


3- کرم حلقه ای

کرم حلقه ای یک نوع عفونت قارچی است که موجب به وجود آمدن تکه های قرمز رنگ روی پوست سر می شود. با اینکه ممکن است هر جای بدنتان دچار این عفونت شود اگر چنین مشکلی روی سر و یا ریش ها پیش بیاید می تواند باعث ریزش موی یک قسمت از منطقه شود. همین که منطقه با استفاده از داروهای خوراکی ضد قارچ التیام پیدا کرد موهای آن قسمت در عرض 6 تا 12 ماه مجدد رشد می کند. اما همچنان احتمالش وجود دارد که ریزش مو دائمی باشد.


4- کم کاری تیروئید

با اینکه چنین حالتی بیشتر در میان زنان متداول است، کم کاری تیروئید در مردان می تواند باعث خستگی، یبوست، افزایش وزن غیر عادی، مشکل در تمرکز، افسردگی و حدس بزنید دیگر چه؟ بله ریزش مو می شود.

مو، ناخن و پوست ضعیف می شوند و شکننده. ممکن است متوجه نازک شدن موها و کندی رشد موهای صورت شوید.

اگر شک دارید که دچار کم کاری تیروئید هستید حتما با پزشک خود مشورت کنید.


5- استایل بیش از حد

اگر موهای بلندی دارید فشار بیش از حد به خاطر محکم بستن و دم اسبی بستن مو می تواند باعث ضعیف شدن فولیکول ها شود و موجب از دست دادن مو و حجمش شود. به همین دلیل است که نباید موها را خیلی محکم بست. همچنین تا جای ممکن نباید از مواد شیمیایی و ابزار گرم استفاده کنید.

اگر مرتب از محصولات مخصوص استایل مو استفاده می کنید، وکس و ژل مستقیما با ریزش مو ارتباط ندارند اما با استفاده طولانی مدت می توانند بدنه مو را ضعیف کنند و باعث شکنندگی و آسیب پذیری در برابر شکستگی شوند. پلی اتیلن گلیکول و الکل هر دو می توانند موها را خشک و شکننده کنند، بنابراین محصولاتی که بر پایه آب هستند بسیار برای موها سالمترند.


6- رنگ کردن موها

حدود 7 درصد از مردان موی خود را رنگ می کنند. اگر شما یکی از آنها هستید عادت به رنگ کردن موها می تواند باعث ضعیف شدن مو شود. بسیاری از رنگ موها حاوی paraphenylendiamine هستند که خطر ریزش مو را افزایش می دهد. سعی کنید بین رنگ کردن موها چند ماه به خود استراحت دهید تا از ضعیف شدن فولیکول های مو پیشگیری شود.


7-ژنتیک

ژنهای بسیاری در ایجاد ریزش مردانه نقش دارند و این ژنها هم از پدر و هم از مادر به ارث می رسند اگر چه وجود افرادی که دچار ریزش موی آندروژنتیک هستند در یک فامیل به تنهایی نمی توانند دلیل بوجود آمدن این بیماری در سایر افراد باشد .

هیچگونه ژن خاصی که موجب ریزش موی مردانه می شوند شناسایی نشده اند و ممکن است این ژنها در فردی به ارث رسیده باشد اما به دلایل دیگری موجب طاسی شود.


8-هورمونها

مهمترین هورمونی که می تواند موجب طاسی مردانه شود تستسترون است. در افرادی که دچار ریزش موی مردانه می شوند گیرنده های بیشتری در ریشه موها برای هورمون تستسترون ویا مشتقات آن وجود دارد به همین دلیل در این افراد این هورمون می تواند موجب ریزش مو شود در حالیکه ممکن است این سطح هورمون ها در فرد دیگری با همین میزان هورمون ریزش را ایجاد نکند . اینکه چرا در برخی مناطق سر ریزش مو بیشتر است به دلیل وجود گیرنده های هورمون در این نواحی است و این همان ویژگی است که موجب پایدار ماندن موهای کاشته شده پشت سر در نواحی طاسی می شود .


درمان های دارویی ریزش مو سر

تنها داروهای استانداردی که در درمان ریزش مو استفاده می شوند ماینوکسیدیل %5/2و قرص فیناستراید است .

روش مصرف ماینوکسیدیل بسیار مهم است و لازم است برای شروع اثر آن مدت طولانی حداقل 6 ماه استفاده شود و قبل از آن هیچ اثری نخواهید داشت .

این محلول در ریزش موی مردانه و زنانه هر دو موثر است اما به محض قطع دارو تاثیر آن از بین می رود و فرد می باید برای همه عمر از آن استفاده کند . کسانی که می خواهند اقدام به کاشت مو کنند باید 2 هفته قبل از کاشت مصرف آنرا قطع کرده و دو هفته بعد مجدد شروع به استفاده کنند. مصرف قرص 1 میلی گرم فیناستراید می تواند موجب کاهش آنزیمی شود که نوع فعال هورمون تستسترون را تولید می کند و به این ترتیب تاثیر مضر این هورمون بر فولیکول ها را متوقف می کند. این دارو اثرات جانبی مختصری مثل کاهش میل جنسی دارد که با استمرار استفاده از آن این عوارض جانبی کم می شود و با قطع مصرف دارو به طور کامل به حالت عادی بر می گردد لازم است برای شروع نتیجه حداقل 6 ماه مصرف دارو ادامه داشته باشد .

استفاده از این دارو در ریزش موی زنانه هیچ تاثیری مثبت ندارد .

بکار گیری سایر روش های سنتی در درمان ریزش مو بطور کلی غیر استاندارد و معمولا بی فایده است و برخی از این روش ها ممکن است تاثیرات منفی و جبران ناپذیری داشته باشند .

 

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید