کمبود ویتامین و ریزش مو

کمبود ویتامین و ریزش مو

همه ما به دنبال موهای زیبا تر و درخشان تریم. مو هم مثل تمام قسمت های بدن نیازمند مواد مغذی است تا سالم بماند و رشد کند. در واقع بسیاری از علت های ریزش مو کمبود ویتامین های مختلف است.


ویتامین A
تمام سلول ها برای رشد به ویتامین A نیاز دارند. موها سریع ترین رشد را در میان اندام های بدن دارند و برای رشد بهتر نیاز به ویتامین A دارند.
ویتامین A به غده های پوست کمک می کند تا ماده ای چرب به نام سبوم تولید کنند. سبوم پوست سر را مرطوب و به سلامت موها کمک می کند.
کمبود ویتامین A در رژیم غذایی مشکلات زیادی به وجود می آورد که یکی از آنها ریزش مو است.
توجه داشته باشید با این که ویتامین A بسیار مفید است، اما مصرف زیاد آن خطرناک است. مطالعات نشان می دهد اوردوز ویتامین A حتی موجب ریزش مو می شود.
سیب زمینی شیرین، هویج، کدو حلوایی، اسفناج و بعضی از انواع کلم سرشار از بتاکاروتن هستند و بتاکاروتن ها به ویتامین A تبدیل می شوند. همچنین ویتامین A در محصولات حیوانی مثل شیر، تخم مرغ و ماست وجود دارد. روغن جگر ماهی مهم ترین منبع این ویتامین است.

ویتامین B
یکی از شناخته شده ترین ویتامین ها برای رشد مو نوعی ویتامین B است که با نام «بیوتین» شناخته می شود. مطالعات نشان می دهد کمبود بیوتین منجر به ریزش مو می شود. با اینکه بیوتین داروی ریزش مو محسوب می شود، اما آن هایی که دچار کمبود بیوتین هستند نتیجه بهتری از این درمان می گیرند.
با این وجود ویتامین B در بسیاری از غذاها وجود دارد و می توان به راحتی کمبود آن را جبران کرد. هنوز مشخص نیست مصرف بیوتین در افراد سالم تاثیری روی رشد مو ها دارد یا خیر.
بقیه ویتامین های گروه B به ساخت گلبول های قرمز کمک می کند. گلبول های قرمز اکسیژن و مواد غذایی را به فولیکول های مو و پوست سر می رسانند. این فرایند برای رشد مو ضروری است.
ویتامین B در بسیاری از غذاها وجود دارد. غلات کامل، بادام، گوشت، ماهی، میگو و سبزیجات پهن برگ تیره سرشار از ویتامین B هستند.
علاوه بر این غذاهای حیوانی منابع خوب ویتامین B12 هستند. بنابراین اگر از رژیم غذایی سبزی خواری پیروی می کنید با مشورت با پزشک از مکمل استفاده کنید.

ویتامین C
آسیب ناشی از رادیکال های آزاد منجر به توقف رشد مو و پیری آن می شود. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد را دفع می کند. به علاوه بدن به ویتامین C نیاز دارد تا پروتیینی به نام کلاژن تولید کند. کلاژن بخش مهمی از ساختار مو است. ویتامین C به جذب آهن در بدن کمک می کند، آهن یک ماده ضروری معدنی است که به رشد مو کمک می کند. از جمله مواد غذایی سرشار از ویتامین C می توان به توت فرنگی، فلفل و مرکبات اشاره کرد.

ویتامین D
ارتباط ویتامین D پایین با آلوپسی به اثبات رسیده است. آلوپسی اصطلاح پزشکی برای ریزش مو است. مطالعات نشان می دهد ویتامین D به تشکیل فولیکول های جدید کمک می کند. فولیکول ها منافذ ریزی روی پوست سر هستند که مو از داخل آن رشد می کند.
تصور بر این است که ویتامین D نقش مهمی در ایجاد و تولید مو دارد، اما مطالعات زیادی در این زمینه انجام نشده است.
گفته می شود بیشتر افراد کمبود ویتامین D دارند و می بایست دریافت آن را بالا ببرند.
اگر بدن مستقیما در معرض آفتاب قرار بگیرد ویتامین D تولید می کند. همچنین منابع غذایی خوب ویتامین D ماهی های چرب، روغن جگر ماهی، برخی از قارچ ها و غذا های غنی شده هستند.

ویتامین E
ویتامین E هم مثل ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که می تواند از استرس اکسیداتیو جلوگیری کند. در مطالعه ای روی مبتلایان به ریزش مو، مصرف مکمل ویتامین E به مدت 8 ماه روی 34.5 درصد افراد تاثیر مثبت داشت. این تاثیر روی گروه پلاسبو –که از دارو نما استفاده کردند- تنها 0.1 درصد بود.
دانه آفتابگردان، بادام، اسفناج و آووکادو منابع خوب ویتامین E هستند.

آهن
آهن به گلبول های قرمز کمک می کند تا اکسیژن را به سلول های بدن برساند. آهن ماده معدنی مهمی است که در عملکرد های بدن و رشد مو نقش موثری دارد.
کمبود آهن، کم خونی – آنمی، شایع ترین علت ریزش مو است و در زنان بیشتر از مردان دیده می شود.
غذا های سرشار از آهن شامل تخم مرغ، گوشت قرمز، اسفناج و عدس هستند.

روی
روی نقش مهمی در رشد و باز سازی مو دارد. همچنین به غدد چربی اطراف فولیکول ها کمک می کند که درست کار کنند. ریزش مو یک نشانه بارز کمبود روی است. مطالعات نشان می دهد مصرف مکمل روی، ریزش موی ناشی از کمبود روی را بهبود می دهد.
البته شواهد نشان می دهد مصرف دوز های بالای مکمل روی می تواند باعث ریزش مو شود.
به همین علت بهتر است روی مورد نیازتان را از منابع غذایی دریافت کنید. منابع غذایی روی گوشت گاو، اسفناج، جوانه گندم، تخمه کدو حلوایی و عدس هستند.

پروتیین
تقریبا تمام ساختار مو از پروتیین تشکیل شده است. مصرف پروتیین کافی برای رشد مو بسیار ضروری است.
آزمایشات حیوانی نشان می دهد کاهش پروتیین باعث کاهش رشد مو و حتی ریزش مو می شود.

آیا برای درمان ریزش مو باید مکمل مصرف کنیم؟
غذا بهترین منبع ویتامین های مورد نظر برای رشد مو است. البته اگر نتوانستید به اندازه کافی ویتامین در رژیم غذایی خود بگنجانید مصرف مکمل با مشورت پزشک می تواند کمک کننده باشد.
تحقیقات می گویند مکمل ها در افرادی که دچار کمبود آن هستند بهترین نتیجه را می دهند. علاوه بر این مصرف دوزهای زیاد ویتامین و مواد معدنی برای کسانی که کمبود ندارند خطرناک است. بنا بر این بهترین راه مشورت با پزشک است.

کلینیک آریان با مشاوره حرفه و رایگان در خدمت شما عزیزان می باشد.

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید